Raport ESG
2021

Allegro + Mall Group + WE|DO

W listopadzie 2021 roku Allegro ogłosiło, że zobowiązało się do nabycia Mall Group a.s., wiodącej platformy e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej, oraz WE|DO CZ s.r.o., eksperta w dziedzinie transportu na ostatnim etapie dostawy do odbiorcy (ang. „last mile delivery”). Grupa Mall jest jedną z największych grup e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej i dzięki integracji z Allegro 70 milionów potencjalnych klientów w całym regionie uzyska dostęp do najszerszego wyboru ofert w najkorzystniejszych cenach, a także maksymalnej wygody zakupów online. W kwietniu 2022 roku Allegro sfinalizowało przejęcie Grupy Mall i WE|DO.

allegro_gora allegro_gora

Połączenie doprowadziło do wzmocnienia każdej ze spółek, ale też da ogromną szansę na przyspieszenie międzynarodowej ekspansji powiększonej grupy. 

Fuzja rozszerza możliwości Grupy w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii i Chorwacji, niemal podwajając wielkość dostępnego rynku detalicznego w krajach o solidnych podstawach gospodarczych i atrakcyjnym potencjale wzrostu. Pod jednym dachem znalazło się szereg popularnych regionalnych marek – w tym Mall, WE|DO, mimovrste, CZC.cz i oczywiście Allegro, Ceneo, czy eBilet, a ponad 7 150 ekspertów, skoncentrowanych na innowacjach w e-commerce, stworzy jeden międzynarodowy zespół o ogromnym doświadczeniu.

Platformy i spółki nowej grupy będą stopniowo integrowane, a wdrażanie strategicznych rozwiązań skierowanych do klientów rozpocznie się w całej grupie natychmiast. Połączenie poszerzy źródła przychodów grupy w oparciu o naszą innowacyjność oraz ambicję, żeby być preferowanym miejscem zakupów.

Grupa Allegro zapłaciła łącznie 881 mln euro (ok. PLN 4,1 mld) za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO. Składały się na to następujące transakcje:

  • Mall Group została przejęta za 867 mln euro. 53% kwoty sfinansowano gotówką i nowym długiem na łączną kwotę 459,5 mln euro (ok. PLN 2 137,0 mln), a pozostałe 47%, czyli 407,5 mln euro (PLN 1 883,7 mln), sfinansowano poprzez emisję 33,6 mln akcji Allegro.eu o wartości 55,98 zł za akcję (ok. 12,11 euro za akcję).
  • Allegro.pl kupiło WE|DO za 14 mln euro (ok. PLN 65,1 mln) w gotówce

Wartości w złotych według kursu PLN/EUR z 30 marca 2022 r. lub z podpisania umowy.

Wyniki wyszukiwania