Raport ESG
2021

kpi
SDGs

Platforma rozwoju dla sprzedających

+130 000
profesjonalnych sprzedawców

Wsparcie dla sprzedawców, czyli w czym możemy pomóc

Naszą ambicją jest zbudowanie dla nich wygodnej przestrzeni do sprzedaży. Oferujemy bardzo szeroki wachlarz funkcjonalności pomagających efektywnie zarządzać sprzedażą na Allegro. Przygotowaliśmy rozwiązania zarówno dla podmiotów z dużym doświadczeniem w sprzedaży poprzez naszą platformę, jak i tych, którzy dopiero zaczynają sprzedaż na Allegro i dzięki pomocy mogą poznawać dostępne narzędzia, uczyć się zarządzania swoimi ofertami i zwiększać sprzedaż. Nasze programy są dostosowane m.in. do konkretnych segmentów, cyklu życia oraz aktywności na platformie. 

dla nowych sprzedawców, którzy chcą rozpocząć swoją działalność na Allegro. Głównym celem tego programu jest wyeliminowanie barier wejścia i zachęcenie sprzedawców do szybszego rozpoczęcia sprzedaży. Nowi sprzedawcy otrzymują profesjonalne wsparcie i dostęp do szeregu narzędzi, a także uzyskują rabaty i możliwość zwrotu prowizji.

dla wszystkich sprzedających, którzy prowadzą swoją firmę na Allegro. Sprzedawcy, którzy osiągają dobre wyniki w oparciu o obiektywne kryteria, takie jak wielkość sprzedaży, szybkość dostawy, opinie i to, jak sprawnie rozpatrywane są reklamacje, otrzymują indeksowany ranking jakości, pozwalający zakwalifikować ich do grona Super Sprzedawców. Program ten pozwala nam zapewnić najwyższą jakość usług świadczonych przez naszych sprzedawców. Kluczową korzyścią dla sprzedających jest tag Super Sprzedawca wyświetlany przy ofertach, który wyróżnia sprzedawcę. Dodatkowo Super Sprzedawcy otrzymują pakiet Monet Allegro, które są automatycznie dodawane do ich ofert.

 dla największych sprzedawców z grup VIP i TOP Brand. Głównym celem projektu jest przyspieszenie dynamiki rozwoju największych i wysoko wyspecjalizowanych partnerów.

wspierają rozwój sprzedających poprzez nagradzanie ich za podejmowanie określonych działań na platformie.

Nasza platforma oferuje narzędzia i usługi dla sprzedających takie jak Allegro Ads, Allegro Finance, Promuj swoje oferty, Usprawnij sprzedaż, Wystawiaj ogłoszenia, Kredyt i leasing dla firm, Jakość mojej sprzedaży i Bezpłatne szkolenia online. Nowym narzędziem do realizacji zamówień jest Wysyłam z Allegro umożliwiające sprzedawcom nadawanie przesyłek bezpośrednio ze swojego konta Allegro lub przez API. Nowością jest również usługa odroczonych płatności w transakcjach między firmami. Dzięki niej sprzedający mogą sprzedawać i kupować towary z wydłużonym terminem płatności faktury.

Popularnością wśród sprzedających cieszy się też Trade Analytics - narzędzie analityczne pozwalające uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sprzedaży na Allegro. Sprzedający mogą także korzystać z narzędzia analitycznego Jakość mojej sprzedaży. Zostało ono zaprojektowane do zarządzania sprzedażą i monitorowania sprzedażowych trendów. Jakość mojej sprzedaży prezentuje precyzyjnie obliczone wskaźniki i prezentuje informacje na temat jakości sprzedaży realizowanej przez sprzedawców. Dzięki temu są oni w stanie szybko zidentyfikować mocne strony oraz słabości, nad którymi muszą popracować. Dostępne informacje pomagają sprzedawcom rozwijać swój biznes na Allegro.

Ocena sprzedaży to opinia o transakcji wystawiona przez kupującego. Oceny mogą być wystawiane wraz z komentarzem opisowym. Dzięki zestawieniu sprzedaży sprzedawcy mogą sprawdzić, które obszary ich działalności cieszą się zainteresowaniem kupujących, a które wymagają dodatkowych wysiłków. Większość procesów w Allegro jest zautomatyzowana, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie efektu skali, a także spersonalizowanie oferty edukacyjnej czy reklamowej tak, by spełniała, a nawet przewyższała oczekiwania kupujących.

Edukujemy sprzedających

400 materiałów wideo

Na Allegro działa blisko 130 tys. firm, a większość z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa. Stanowią one bardzo ważną część polskiej gospodarki – tworzą miejsca pracy i zapewniają dochody rodzinom w całej Polsce. Aby wspierać ich rozwój w 2020 roku utworzyliśmy Akademię Allegro. Akademia to darmowy program edukacyjny online po polsku i angielsku, a od 2021 roku – również w języku chińskim. W Akademii znaleźć można m.in. ponad 400 materiałów wideo przygotowanych przez ekspertów oraz animacje, podręczniki, artykuły i mapy myśli. Platforma oferuje 91 nowych kursów w języku polskim, 35  kursów po angielsku i chińsku oraz 105 tutoriali dla sprzedających i kupujących. Pracownicy Allegro i eksperci zewnętrzni poruszają szeroki zakres tematów – od sprzedaży na Allegro, przez reklamę i promocję, po rozwój osobisty czy bezpieczne zakupy w Internecie.

Stworzyliśmy Akademię Allegro, by dzielić się wiedzą, ułatwiać rozwój firmom sprzedającym oraz wspierać kupujących. Duże zróżnicowanie tematów, wsparcie ze strony ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych oraz atrakcyjna formuła pozwalają użytkownikom – wśród których dominują małe i średnie firmy z całej Polski – dowiedzieć się, jak rozwijać swój biznes.

Przykładowe kursy w Akademii: 

  • Bezpieczne zakupy w internecie – 8 zasad, 
  • Zacznij sprzedaż na Allegro 
  • Projektowanie grafik na Allegro, 
  • Pakowanie paczek a zero waste, 
  • Analityka internetowa, 
  • Profesjonalna komunikacja w biznesie 
  • Kryzysy w komunikacji z klientami.
KPI
  • 4
allegro_akademia allegro-zikonami (1) allegro_akademia allegro-zikonami (1)

Akademia to również przestrzeń dla sprzedających, w której umożliwiamy nawiązywanie wzajemnych kontaktów. Sprzedający mogą dzielić się swoimi opiniami lub wątpliwościami, a także omawiać je z ekspertami. Spotkania organizowane przez Allegro opierają się na partnerstwie i pomagają w tworzeniu nowych rozwiązań, przede wszystkim zaś dają sprzedającym pewność, że ich głos jest słyszany.

Dzięki dodatkowym szkoleniom i webinarom powstała przestrzeń dla sprzedających, w której nie tylko dzielimy się wiedzą, ale także umożliwiamy nawiązywanie kontaktu. Jest to miejsce, w którym sprzedający mogą dzielić się swoimi opiniami lub wątpliwościami, a także omawiać je z ekspertami. Spotkania organizowane przez Allegro opierają się na partnerstwie i pomagają w tworzeniu nowych rozwiązań, przede wszystkim zaś dają sprzedającym pewność, że ich głos jest słyszany. Webinaria dostępne są również w języku polskim, angielskim i chińskim.

Systemy rozpatrywania reklamacji i mediatorzy

Allegro.pl zapewni funkcjonowanie wewnętrznego systemu rozpatrywania reklamacji w rozumieniu art. 11 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego. Reklamacje dotyczące kwestii wymienionych we wspomnianym rozporządzeniu mogą być składane przez użytkowników pod adresem https://na.allegro.pl/skarga. W 2021 r. otrzymaliśmy 1 036 reklamacji na prawie 2 200 000 wszystkich zgłoszeń do naszego działu obsługi klienta.

Allegro.pl może podjąć próbę polubownego rozstrzygnięcia sporów z użytkownikami biznesowymi, wykorzystującymi Allegro do oferowania przedmiotów konsumentom, za pośrednictwem niezależnego mediatora, po uprzednim wyrażeniu przez Allegro.pl zgody na mediację.W przypadku zwrócenia się przez Użytkownika, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym do Allegro.pl z propozycją mediacji i zaakceptowaniu tej propozycji przez Allegro.pl, mediacja będzie prowadzona przez mediatora z Europejskiego Instytutu Mediacji. Allegro.pl pokryje uzasadnioną część całkowitych kosztów mediacji, które zostaną ustalone przez strony indywidualnie dla każdego przypadku. Lista mediatorów oraz regulamin mediacji dostępne są pod adresem eiminstytut@gmail.com.

Zrównoważona logistyka

Rozwijamy dostępne możliwości wysyłki towarów ułatwiając codzienne prowadzenie sprzedaży na naszej platformie i podkreślając nasze innowacyjne podejście do realizacji szybkich i odpowiedzialnych dostaw.
       

W listopadzie 2021 roku zaprezentowaliśmy nową markę logistyczną „One by Allegro”, która obejmuje zielone automaty paczkowe „One Box”, usługę „One Fulfillment” dla sprzedawców oraz punkty odbioru „One Punkt”

One Fulfillment

One Fulfillment by Allegro to kompleksowa usługa dla sprzedających, obejmująca przechowywanie, pakowanie i dostawę produktów, a także obsługę klienta w zakresie związanym z realizacją zamówień. We wrześniu Allegro uruchomiło na pełną skalę pierwsze centrum fulfillmentowe, wspierające wybranych sprzedawców w koordynacji i zarządzaniu przesyłkami. Po udanym programie pilotażowym, 24 stycznia 2022 roku rozpoczęliśmy komercyjny etap rozwoju, dzięki czemu One Fulfillment stał się szerzej dostępny dla sprzedających.

Usługa jest uzupełnieniem modelu dostaw opartego przede wszystkim na realizacji zamówień przez sprzedających, który pozostaje priorytetem dla naszej organizacji. Obecnie już ponad 80% zamówień dociera do klientów w ciągu 1-2 dni. Dystrybucja części produktów zakupionych na Allegro z jednego centrum logistycznego pozwoli dodatkowo skrócić czas dostawy, zapewnić wysoką jakość obsługi klienta oraz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, m.in. poprzez zastosowanie ekologicznych materiałów opakowaniowych, wdrożenie procesów minimalizujących ilość odpadów oraz zmniejszenie liczby przejazdów kurierskich, co przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. 

W ciągu 2022 roku planujemy rozbudowę pierwszego centrum realizacji zamówień do pełnej wydajności dzięki m.in. inwestycjom w dodatkowe regały i automatykę. 

W 2021 roku uruchomiliśmy również naszą sieć zielonych automatów paczkowych One Box, która do 31 grudnia 2021 roku obejmowała już ponad 1001 najnowocześniejszych automatów paczkowych Allegro w całym kraju. Nasz projekt wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, aktywistów społecznych oraz ekspertów. Tworzymy rozwiązania przyjazne środowisku i odpowiadające na potrzeby okolicznych mieszkańców, a także harmonijnie wpisujące się w przestrzeń miejską. Wszystkie urządzenia zasilane są zieloną energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, co potwierdzają certyfikaty pochodzenia energii, a konstrukcja wspierająca roślinność składa się z do 90% z recyklingowanego drewna.

W ramach Allegro od października 2021 działa też X-press Couriers, lokalna firma zajmująca się dostawami tego samego dnia. Jej włączenie do naszej Grupy uzupełnienia usługi realizacji zamówień i usług automatów paczkowych w zakresie skrócenia czasu dostaw. Przejęcie XPC zapewnia możliwość realizacji dostaw tego samego dnia oraz zdolności w zakresie odbioru i dystrybucji.

Wyniki wyszukiwania