Raport ESG
2021

gri

Wiadomość od Prezesa

GRI
  • 102-14

List od prezesa Allegro, François Nuytsa

Szanowni Państwo,

 

Z satysfakcją obserwujemy globalny wzrost znaczenia tematów związanych z ESG. Odpowiedzialny ład korporacyjny i świadome zarządzanie wpływem społecznym oraz środowiskowym przestają być wyborem, a stają się koniecznością. Rozumiemy to doskonale i w Grupie Allegro od lat konsekwentnie dbamy o naszą odpowiedzialność, wiążąc zrównoważony rozwój i ESG z codziennymi decyzjami biznesowymi. Działamy według określonego planu, mając na uwadze długoterminowe priorytety zgodnie z przyjętą Strategią CSR i zrównoważonego rozwoju Allegro na lata 2020-2023.

W Grupie Allegro od lat konsekwentnie dbamy o naszą odpowiedzialność, wiążąc zrównoważony rozwój i ESG z codziennymi decyzjami biznesowymi

Dzisiaj, dzięki naszej międzynarodowej platformie allegro.com oraz połączeniu z Grupą Mall jesteśmy coraz bardziej międzynarodową organizacją prowadzącą działalność nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. W skład Grupy Allegro wchodzi już szereg popularnych regionalnych marek – w tym Mall, WE|DO, mimovrste, CZC.cz i oczywiście Allegro, Ceneo, czy eBilet, a ponad 7 150 ekspertów, skoncentrowanych na innowacjach w e-commerce, tworzy jeden międzynarodowy zespół o ogromnym doświadczeniu. Jak widać,  stale podnosimy sobie poprzeczkę – zarówno w naszym biznesie jak i jego odpowiedzialnym oddziaływaniu!

Mimo, że zrobiliśmy już wiele, zdajemy sobie też sprawę z wyzwań stojących przed naszą firmą. Nasze działania środowiskowe realizowane są w ramach całego łańcucha wartości, zarówno w naszych operacjach własnych jak i operacjach partnerów biznesowych.  Zmniejszamy ślad środowiskowy związany z wysyłką zamówień naszych klientów, m.in. dzięki rozwijaniu przyjaznych środowisku form dostaw Allegro One, tworzymy niskoemisyjne centra logistyczne dla firm sprzedających na Allegro, zaś poprzez certyfikowane opakowywania z recyklingu i eliminowanie plastiku z naszych centrów logistycznych wspieramy gospodarkę obiegu zamkniętego.

W 2021 roku przystąpiliśmy do największej na świecie inicjatywy skupiającej firmy działające na rzecz zrównoważonego rozwoju – UN Global Compact, potwierdzając w ten sposób nasze dążenia do realizacji Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju. W październiku 2021 wdrożyliśmy Deklarację Różnorodności i Inkluzywności, podejmując wewnętrzne działania edukacyjne, zwiększające świadomość pracowników w tych obszarach. Przyjęliśmy również Politykę Praw Człowieka, która uzupełnia nasze dotychczasowe działania dotyczące oddziaływania społecznego. 

Nasze cele klimatyczne dotyczą ograniczenia emisji śladu węglowego w trzech zakresach do roku 2030 i są wyrazem naszej woli do działania.

Postawiliśmy sobie też ambitne cele dekarbonizacyjne, które są rezultatem przystąpienia we wrześniu 2021 roku do globalnej inicjatywy Science Based Targets Initiative, skupiającej firmy dążące do ograniczenia emisji zgodnie z wiedzą naukową na temat zmian klimatu. Włączyliśmy się w ten sposób w realizację ambitnych postanowień Porozumienia Paryskiego i ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu 1,5°C. Nasze cele klimatyczne dotyczą ograniczenia emisji śladu węglowego w trzech zakresach do roku 2030 i są wyrazem naszej woli do działania.

 

Cieszy fakt, że nasze starania znalazły odzwierciedlenie w ocenach niezależnych ekspertów, w tym inwestorów. Jesteśmy doceniani za nasze rezultaty w obszarach ładu korporacyjnego, prywatności i bezpieczeństwa danych oraz zarządzania zasobami ludzkimi. We wrześniu 2021 roku ocena spółki Allegro.eu w ratingu MSCI wzrosła aż o dwie pozycje z poziomu BB do A. Nie spoczywamy również na laurach i wprowadziliśmy  cel związany z zapewnieniem co najmniej większości niezależnych członków w Radzie Dyrektorów do 1 września 2026 roku.

Jesteśmy solidarni z Ukrainą

Choć niniejszy raport dotyczy roku 2021, trudno nie odnieść się do sytuacji, która zdominowała początek 2022 roku. Inwazja wojsk rosyjskich i wojna w Ukrainie to wydarzenie bez precedensu w najnowszej historii Europy. W Allegro jesteśmy solidarni z Ukrainą – już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji przekazaliśmy wsparcie finansowe i rzeczowe oraz uruchomiliśmy pomoc na platformie Charytatywni Allegro.pl. Wsparliśmy w ten sposób wiele organizacji i działań pomocowych (jak PCPM, Forum Migracyjne, PAH, Fundacja Św. Mikołaja etc.), ale nie zapomnieliśmy też o naszych pracownikach, których również otoczyliśmy opieką. W związku z atakiem na Ukrainę  zdecydowaliśmy się zablokować możliwość wystawiania  nowych ofert produktów pochodzących z Rosji i Białorusi, zamknęliśmy też możliwość sprzedaży i wysyłki do tych krajów. Udostępniliśmy również serwis Allegro.pl w ukraińskiej wersji językowej.

Dokładamy wszelkich starań, by Allegro było nie tylko jak najlepszym i jak najbardziej otwartym miejscem do pracy, ale też by było marką godną zaufania. Mam nadzieję, że niniejszy raport potwierdzi, że bynajmniej nie są to puste słowa. Dziękuję Państwu za zainteresowanie naszym raportem i życzę ciekawej lektury!

Z wyrazami szacunku,
Francois Nuyts
prezes Allegro

Wyniki wyszukiwania