Raport ESG
2021

kpi
SDGs

Działalność społeczna i charytatywna

Grupa Allegro.eu prowadzi działalność charytatywną, społeczną, sponsoringową oraz z zakresu zaangażowania społecznego. Działalność społeczna Allegro obejmuje edukację technologiczną, w tym edukację młodzieży, działalność charytatywną oraz wolontariat pracowniczy.

Polityka działań społecznych i charytatywnych, czyli działamy z sercem

W grudniu 2021 roku Grupa Allegro.eu wdrożyła Politykę Działań Charytatywnych, Społecznych i Sponsoringowych Allegro.eu. Polityka potwierdza, że profil działalności społecznej, charytatywnej i sponsoringowej jest określany przez strategię Grupy i decyzje Rady, z uwzględnieniem analizy korzyści i dialogu z interesariuszami. Działania te będą zgodne ze standardami i dobrymi praktykami społecznej odpowiedzialności biznesu, kodeksami branżowymi, kodeksem etycznym Grupy, a także wewnętrznymi politykami i regulacjami. 

 

Fundacja Allegro All For Planet jest częścią Grupy. Od 2008 roku staramy się zwiększać świadomość ekologiczną Polaków i promować zachowania przyjazne środowisku poprzez działalność Allegro All For Planet. Łącząc ekologię i zrównoważony transport z technologią, stworzyliśmy program wolontariatu pracowniczego. Fundacja wspiera także różne programy społeczne innych polskich organizacji pozarządowych. Działania w ramach wpływu społecznego zostały przedstawione w strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju na lata 2020-2023. Nasze główne cele w tym obszarze są następujące:

 

Inwestowanie w kształcenie i rozwój umiejętności młodych ludzi

 • Długoterminowe programy edukacyjne dla młodzieży (otwarte lub skierowane do wybranych grup) w celu rozwijania umiejętności w tematyce przedsiębiorczości i technologii
 • Inicjatywy edukacyjne i mentorskie dla młodzieży
 • Współpraca z uczelniami w celu zwiększenia stosowalności kursów uniwersyteckich i rozwoju umiejętności zwiększających szanse na zatrudnienie studentów

Wspieranie społeczności, w których prowadzimy naszą działalność

 • Kontynuacja i zwiększanie skali działania platformy Allegro Charytatywni
 • Kontynuacja i zwiększanie skali istniejących inicjatyw
 • Współpraca z wybranymi organizacjami charytatywnymi
 • Lokalne zbiórki pieniędzy na Allegro Lokalnie
 • Rozwój programów wolontariatu pracowniczego
 • Udział w projektach, np. hackathonach, które podejmują tematykę związaną z interesariuszami Allegro (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami) oraz zrównoważonym rozwojem (np. zmiany klimatyczne, inteligentne miasta)

Polityka działań społecznych, charytatywnych i sponsoringowych

 • Opracowanie i wprowadzenie polityki działań społecznych, charytatywnych i sponsoringowych, która określi zakres działań i sposób funkcjonowania Allegro.eu w tym obszarze

Działalność społeczna i charytatywna Grupy jest wpisana w fundamenty firmy od momentu jej powstania, odzwierciedlając ideę, że technologia ma moc rozwiązywania wielu problemów społecznych. Spółki Grupy dzielą się swoją wiedzą, wspierają edukację w tematyce technologii, pomagają potrzebującym, korzystając z narzędzi dostępnych na Platformie Allegro.pl (Charytatywni.Allegro.pl i zbiórki AllegroLokalnie.pl) oraz poprzez działalność Fundacji Allegro All for Planet (która w najbliższym czasie zmieni nazwę na Allegro Fundacja).

Szczegóły działalności charytatywnej, społecznej i sponsoringowej są publicznie dostępne

Firma monitoruje wydatki, jak również darowizny rzeczowe: darowizny produktów lub usług, projekty/partnerstwa, itp.

Jako członek UN Global Compact, Allegro potwierdza, że działalność sponsoringowa, społeczna i charytatywna jest realizowana zgodnie z Dziesięcioma Zasadami UN Global Compact oraz że realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju, przyczyniając się do realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Celem Polityki Działań Charytatywnych, Społecznych i Sponsoringowych Allegro.eu jest określenie obowiązków Grupy, jej pracowników, kontraktorów i wszystkich zatrudnionych w zakresie wywiązywania się przez Spółkę z zobowiązań dotyczących działalności charytatywnej, społecznej i sponsoringowej.

Polityka ta zapewnia przejrzystość wydatków na inicjatywy charytatywne, społeczne i sponsoringowe realizowane przez Grupę. Polityka porządkuje i identyfikuje nadrzędne cele działalności charytatywnej, społecznej i sponsoringowej Grupy. Polityka zabrania wszelkiego rodzaju zaangażowania politycznego ze strony firmy. Polityka zakazuje również sponsorowania i przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych, ich organizacji politycznych lub instytucji o podobnym charakterze, a także osób pełniących funkcje publiczne i polityków. Działalność charytatywna w formie darowizn nie może polegać na przekazywaniu darowizn na rzecz związków zawodowych, organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, klubów sportowych działających w formie spółek prawa handlowego. Zakaz ten obejmuje również organizacje wojskowe lub osoby prywatne działające w sektorze wojskowym, jak również przemysł zbrojeniowy.

KPI
 • 5

Darowizny na rzecz organizacji społecznych i charytatywnych oraz na wspieranie kultury 

2021

Wydatki poniesione na rzecz instytucji charytatywnych i organizacji społecznych oraz z tytułu darowizn na cele charytatywne*

PLN 4,3 mln

Wydatki poniesione na wspieranie kultury**

PLN 0,5 mln

* w tym darowizna na rzecz Fundacji Allegro All For Planet, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Lekarze Lekarzom, Fundacji Zwolnieni z Teorii, Stowarzyszenia WIOSNA oraz innych organizacji i instytucji.
** w tym Allegro Prize i Konkurs Książka Roku

Zgodnie z Polityką Działań́ Charytatywnych, Społecznych i Sponsoringowych Allegro.eu w 2021 roku firma nie poniosła wydatków na wsparcie związków zawodowych i partii politycznych, nie przekazała też darowizn na rzecz mediów. 

Zaangażowanie społeczne, czyli technologia dla społeczeństwa

 

 

W Allegro wierzymy, że technologia ma moc rozwiązywania wielu problemów społecznych. Wykorzystując naszą platformę i zasięg pomagamy potrzebującym i wspieramy organizacje społeczne w organizowaniu akcji charytatywnych.

ALLEGRO CHARYTATYWNI

Przez siedem lat działalności Allegro Charytatywni udowodniło, jak duże jest zapotrzebowanie na przestrzeń internetową skupiającą osoby, które mogą zaoferować wsparcie tym, którzy go potrzebują

Allegro Charytatywni to przestrzeń internetowa, w której każda organizacja społeczna może zbierać środki na realizację celów, które uważa za szczególnie ważne. Nie są pobierane żadne opłaty ani prowizje. Dostarczamy niezbędne rozwiązania technologiczne oraz angażujemy się w wybrane akcje w roli partnera. Klienci Allegro, którzy chcą wesprzeć daną osobę lub cel, mogą wystawić na sprzedaż własne przedmioty, z których dochód zostanie przekazany na wybrany przez nich cel, lub kupić unikalne przedmioty na aukcjach charytatywnych.

Na niektórych aukcjach charytatywnych klienci mogą dokonać bezpośredniej wpłaty. W większości przypadków wybierają Wirtualną Puszkę lub szybki przelew PayU.

Wyniki Charytatywni Allegro.pl w 2021 roku:

prawie
39,3 mln PLN
zebranych środków
utworzono
845 600
ofert
na
955
celów charytatywnych..
dla
247
organizacji pozarządowych!

W sumie, od początku istnienia platformy udało się wesprzeć:

 • 1 500 organizacji pozarządowych
 • 113,6 mln zł zebranych środków

ALLEGRO DLA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Allegro wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (WOŚP) od początku jej istnienia. 21 lat współpracy przełożyło się na blisko 80 milionów złotych przekazanych na konto Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po 29. Finale na rzecz Fundacji przekazano dodatkowe 31 mln PLN. Wszystkie środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu do laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. 

W 2021 roku wspieraliśmy Orkiestrę w następujący sposób: 

 • Aukcje na platformie; 
 • Rzeczyodserca.pl – platforma, na której celebryci i klienci Allegro mogą wystawiać przedmioty na sprzedaż, z których dochód jest przekazywany na inicjatywy, na które WOŚP zbiera pieniądze w danym roku. Darczyńców zachęca się również do nagrywania filmów opisujących przedmioty, które wystawiają na sprzedaż; 
 • Wirtualna Puszka;
 • Streaming wideo;
 • Udział w Wielkim Finale w studio;
 • Sztab Allegro, wolontariat pracowników Allegro.

PODCZAS 29. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY PADŁ KOLEJNY REKORD: 

 • Dzięki ponad 205 000 ofert i datkom do Wirtualnej Puszki udało się zebrać 30,1 mln PLN na rzecz WOŚP. Kwota ta jest ponad dwukrotnie wyższa niż w roku poprzednim. 
 • Allegro pomogło pobić rekord, przekazując 1 milion złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
 • 425 sztabów wystawiło na Allegro łącznie ponad 38 000 aukcji. Wśród zaangażowanych ekip zagranicznych znalazła się nawet Polska Stacja Polarna w Hornsundzie na Spitsbergenie. Klienci Allegro również chętnie sprzed ekranów komputerów i smartfonów wspierali Fundację. 
 • W ciągu 8 tygodni stronę aukcje.wosp.org.pl odwiedziło ponad 8,3 mln unikalnych użytkowników, a urządzenia mobilne wygenerowały aż 77% całego ruchu.

SZLACHETNA PACZKA

Allegro od lat wspiera Szlachetną Paczkę. W grudniu 2021 roku nasi klienci mogli po raz drugi dodać do swojego zamówienia darowiznę, aby wesprzeć tę inicjatywę. Łącznie 94 684 charytatywne akcje zakupowe w ramach akcji Szlachetny Koszyk pozwoliły zebrać 1 050 040 PLN na wsparcie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

40 liderów wolontariatu Allegro.eu, wraz z 700 wolontariuszami, przygotowało Szlachetne Paczki dla 36 rodzin borykających się z problemami finansowymi. Podczas Weekendu Cudów do potrzebujących trafiły paczki o łącznej wartości ponad 145 tys. PLN, które spełnią ich marzenia i zaspokoją wszelkie potrzeby.

KRĘĆ KILOMETRY

Od 2012 roku Allegro organizuje kampanię Kręć Kilometry, a jej dziewiąta edycja odbyła się od lipca do końca września 2021 r. Kampania promuje wśród pracowników Grupy aktywność sportową i rower jako alternatywę dla innych środków komunikacji (ze względu na jego pozytywny wpływ na środowisko naturalne). Zachęcamy do rywalizacji indywidualnej i drużynowej poprzez wykorzystanie grywalizacji w aplikacji Activy na telefonach. Aplikacja monitoruje aktywność rowerzysty, a w ramach rywalizacji indywidualnej pracownicy Allegro mogli wziąć udział w wyzwaniach miesięcznych i wyzwaniu głównym. Zwycięzcy otrzymywali nagrody, a drużynowo zdecydowano o przekazaniu środków finansowych na cel charytatywny. Akcja miała także element edukacyjny – na specjalnie przygotowanej stronie internetowej umieściliśmy kilkanaście artykułów z poradami rowerowymi, zorganizowaliśmy trzy webinary z rowerowymi ekspertami – influenserką Ministra Kolarstwa, profesjonalną bikefitterką oraz Mają Włoszczowską, olimpijką i wielokrotną mistrzynią świata w kolarstwie. W czterech miastach zorganizowane zostały przeglądy i serwisy rowerowe

Przez trzy miesiące trwania akcji blisko 400 pracowników grupy Allegro przejechało na rowerach ponad 182 tys. kilometrów, w 11 800 aktywnościach rowerowych, oszczędzając tym samym 46 ton CO2. W ramach Kręć Kilometry przekazano 30 tys. zł dla Fundacji Przyjaciele Palucha (schroniska dla zwierząt w Warszawie), które zostało wybrane przez pracowników w publicznym głosowaniu. Dodatkowo zwycięska drużyna przekazała 5 tys. zł na cel Fundacji Pomocy Dzieciom Chorym Onkologicznie w Poznaniu.

WSPIERANIE KULTURY

KONKURS ALLEGRO PRIZE SZANSĄ DLA ARTYSTÓW PLASTYKÓW

Konkurs Allegro Prize daje artystom z całego świata możliwość zdobycia uznania. Jury złożone ze znanych osobistości, takich jak Andrzej Chyra, Natalia Sielewicz, Valeria Napoleone, czy Rafał Milach, odkryło nowych utalentowanych artystów i dało im możliwość zaprezentowania swojej twórczości szerokiej publiczności. Wyłoniono 3 laureatów i przyznano 10 wyróżnień. Łączna kwota nagród wyniosła 50 tys. PLN. W 2021 roku jury wybrało trzech zwycięzców i przyznało 10 wyróżnień. Paul Debashish, Latifa Zafar Attaii i Ewa Ciepielewska to trójka artystów, którzy swoimi pracami zachwycili jury i wygrali drugą edycję międzynarodowego konkursu dla artystów wizualnych – Allegro Prize 2021.

KSIĄŻKA ROKU 2020 I WSPIERANIE BRANŻY KSIĘGARSKIEJ

Allegro zaangażowało się w kolejną edycję konkursu na Książkę Roku 2020, ogólnopolskiego plebiscytu organizowanego wspólnie z Lubimy Czytać. W 2021 roku stworzono nową, społecznie odpowiedzialną kategorię, która ma wspierać branżę księgarską. Segment książek offline odczuł skutki pandemii tak samo jak inne branże. Uczestnicy mogli głosować na jedną z pięciu znanych organizacji pozarządowych promujących czytelnictwo i wspierających księgarnie w czasie pandemii. Allegro, jako organizator plebiscytu, wsparło te instytucje darowizną w wysokości 250 tys. PLN na zadeklarowane przez nie cele charytatywne.

POMOC UCHODŹCOM Z UKRAINY W 2022 ROKU

W Allegro nie pozostaliśmy obojętni na rosyjską agresję na Ukrainę. W ciągu kilku dni od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, Grupa Allegro podjęła działania wspierające organizacje niosące pomoc humanitarną. Do tej pory, Grupa Allegro przekazała darowizny o wartości 2 mln zł: 1 mln na wsparcie działań Polskiego Forum Migracyjnego, 700 tys. dla Fundacji Ocalenie i 300 tys. na działania Stowarzyszenia Homo Faber.
Firma zaangażowała również klientów, dając im kilka możliwości wspierania wybranych inicjatyw: w ramach swojej platformy Charytatywni, Allegro zainicjowało akcję “Cegiełka dla Ukrainy” współpracując w marcu 2022 roku z PCPM, a od kwietnia 2022 roku - z Fundacją Świętego Mikołaja.

Istnieje też możliwość wspierania innych zbiórek prowadzonych przez organizacje pomocowe za pośrednictwem serwisu Allegro Charytatywni. Pieniądze zbierają tam między innymi: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Siepomaga, Polska Misja Medyczna, Fundacja Świętego Mikołaja czy Fundacja Radia ZET. Dzięki hojności darczyńców, na konta organizacji pomocowych trafiło już ponad 9,2 mln zł (dane za 31.03), a licznik wciąż bije.
Klienci Allegro chętnie włączyli się w akcję: do 31 marca 2022 r. zebrano w sumie ponad 9,2 mln zł, dzięki darowiznom w wysokości 2 mln zł przekazanym przez Allegro, a także zbiórkom organizacji pozarządowych na platformie Allegro Charytatywni oraz akcji “Cegiełka dla Ukrainy”. W ramach tej ostatniej inicjatywy, zebrano ponad 6,1 mln zł. Cała kwota zasili konto obu Fundacji i zostanie przeznaczona m.in. na pomoc humanitarną, ewakuację ludności Ukrainy oraz wsparcie dzieci pokrzywdzonych na skutek wojny, również po zakończeniu działań wojennych.

Dołączyliśmy też do gospodarczego bojkotu Rosji i Białorusi. Wprowadziliśmy zakaz wysyłki i sprzedaży dla sprzedających pochodzących z tych krajów. Od 14 marca 2022 roku nie można wystawiać na platformie rosyjskich i białoruskich produktów.
W ramach solidarności z Ukrainą zmieniliśmy barwy logo na stronie głównej platformy i dodaliśmy flagę ukraińską w ikonie aplikacji Allegro. W kwietniu 2022 roku wprowadziliśmy ukraińską wersję językową, aby ułatwić dostęp do oferty rosnącej grupie Ukraińców mieszkających w Polsce. Przetłumaczony interfejs użytkownika umożliwia ukraińskojęzycznym klientom wygodne korzystanie z serwisu, zarządzanie kontem i płatnościami.

Pracownicy Grupy Allegro pochodzący z Ukrainy również otrzymali wsparcie w postaci dodatkowych dni płatnego urlopu, możliwości uzyskania porady prawnej, pomocy finansowej lub bezpłatnego wsparcia psychologicznego.Przygotowaliśmy również webinary edukacyjne dla wszystkich zatrudnionych w Grupie, np. we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, o tym jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Pracownicy mogli wziąć udział w zbiórkach organizowanych przez firmę, a także zgłosić działania wolontariackie i otrzymać dofinansowanie w kwocie 15 tys. zł na wsparcie ofiar wojny w Ukrainie w ramach trzeciej edycji projektu #Pomagamy_bo_umiemy.

Wyniki wyszukiwania