Raport ESG
2021

kpi
SDGs

Gospodarka obiegu zamkniętego

Promujemy w Allegro gospodarkę  obiegu zamkniętego. Po odebraniu pierwszej paczki klienci mogą przynieść zużyty sprzęt elektryczny do automatu paczkowego, aby poddać go recyklingowi i dać mu drugie życie. Dodatkowo, za każdą dziesiątą odebraną paczkę nasza platforma zasadzi drzewo z indywidualną dedykacją dla klienta. To dopiero początek, a wraz z rozwojem sieci One Box by Allegro pojawiają się kolejne prośrodowiskowe inicjatywy.

Poza wygodą dostawy, która jest kluczowa zarówno dla klientów, jak i sprzedających, ambicją Allegro jest szeroko pojęta innowacyjność i zwracanie większej uwagi na potrzeby naszej planety, poprzez zwracanie uwagi na ilość produkowanych przez nas odpadów, estetykę miast, w których mieszkamy i ilość otaczającej nas zieleni.

Kwestie te zostały również bez wahania zidentyfikowane przez klientów, którzy doświadczyli trwającej pandemii. Allegro rozwija markę One realizując jej strategię „Jedna, lepsza metoda dla sprzedających, kupujących i dla planety!” To tylko kilka z wielu inicjatyw, które w najbliższych miesiącach będą stanowiły trzon usługi dostawy i zwrotów One by Allegro.

Pragniemy dostarczać zarówno sprzedającym, jak i kupującym wiedzę i narzędzia do wprowadzenia do ich łańcuchów wartości zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Chcemy, aby wszystkie produkty wysyłane przez Oficjalny Sklep Allegro i usługę One Fulfillment by Allegro były pakowane z wykorzystaniem ekologicznych materiałów opakowaniowych, takich jak certyfikowane opakowania, taśma papierowa i wypełniacze, a także zamierzamy wdrożyć kolejne procesy minimalizujące ilość odpadów i zmniejszające nasz ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw.

Wprowadziliśmy przyjazne dla środowiska opcje opakowań dla sprzedawców w bardzo konkurencyjnych cenach. W Allegro zamawiamy takie opakowania w ogromnych ilościach i po cenach hurtowych, nie zarabiając na ich odsprzedaży. Opakowania posiadają międzynarodowe certyfikaty potwierdzające, że surowce użyte do ich produkcji pochodzą z recyklingu, zostały pozyskane w sposób zrównoważony w całym łańcuchu i nadają się do ponownego przetworzenia (Certyfikat FSC). Tam, gdzie to możliwe przy opakowaniach zastosowano dno automatyczne, które w znacznym stopniu ogranicza konieczność stosowania taśm. Opakowania zostały również zaprojektowane w ten sposób aby ograniczyć odpad technologiczny już na linii u producenta, maksymalnie wykorzystując powierzchnię tektury.

Jednocześnie prowadzimy liczne działania dla sprzedawców podnoszące świadomość ekologiczną i dające praktyczne wskazówki jak być bardziej eko, m.in. w ramach Akademii Allegro, gdzie udostępniliśmy bezpłatne webinary i kursy na temat pakowania zero waste i tego jak być eko sprzedawcą.

Razem z firmą Kantar przeprowadziliśmy badania oczekiwań klientów wobec eko opakowań i zaprezentowaliśmy je podczas webinaru dla sprzedawców. Przygotowaliśmy kampanię w postaci materiałów edukacyjnych, mailingów strony www, a także zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci z upcyklingu w Centralnym Domu Technologii, z których powstały filmy edukacyjne.

KPI
  • 6
571 tysięcy opakowań pochodzących z recyklingu z certyfikatem FSC

 

 

W 2021 roku wprowadziliśmy do obiegu przez sklep Allegro Pack ponad 571 tysięcy opakowań pochodzących z recyklingu z certyfikatem FSC.

 

Wyróżnienie w konkursie Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Allegro otrzymało wyróżnienie za projekt  „Opakowania dobre z natury” w konkursie Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Wyróżnienie otrzymaliśmy za wprowadzenie ponad 571 000 eko opakowań, pochodzących w 100% z recyklingu i posiadających certyfikat FSC oraz kampanię edukacyjną.

Forest Stewardship Council® (FSC®) promuje poprawne przyrodniczo, społecznie korzystne i opłacalne ekonomicznie gospodarowanie – zasobami leśnymi świata.

W 1993 roku, dzięki wspólnym wysiłkom osób i organizacji reprezentujących interesy ekonomiczne, społeczne i przyrodnicze, utworzona została międzynarodowa organizacja Forest Stewardship Council® (FSC®).
Powszechnie uznawany system certyfikacji gospodarki leśnej na świecie. W Polsce certyfikacją FSC objętych jest ok. 71% lasów.
Opakowania oraz produkty do wypełniania paczek, sprzedawane bezpośrednio przez Allegro (konto Allegro_Pack) w 2021 roku, posiadały Certyfikat FSC® CoC oraz RESY przyznane firmom Mondi oraz Schumacher.

Dobra praktyka

Dążąc do neutralności klimatycznej i zmniejszania wpływu na środowisko przystąpiliśmy do programu „Climate Leadership powered by UN Environment” organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Głównym obszarem prac były innowacje związane z transportem i dostarczaniem paczek, jak również gospodarka w obiegu zamkniętym. Podczas drugiej edycji firma Allegro ruszyła z programem „Opakowanie dobre z natury”, promując oraz wprowadzając na rynek opakowania bardziej przyjazne środowisku.
W ramach programu Climate Leadership przeprowadzono konsultacje z ekspertami, a także szkolenie w zakresie zrównoważonych rozwiązań oraz przepisów związanych z gospodarką odpadami dla sprzedawców korzystających z platformy Allegro. Odbyły się też warsztaty dla pracowników firmy, a także pracownicy firmy dzielili się wiedzą i doświadczeniami podczas zewnętrznych wydarzeń, w tym organizowanych przez UNEP/GRID-Warszawa.Drugie życie produktów

Dzięki Allegro Lokalnie można łatwo kupować i sprzedawać przedmioty z drugiej ręki, znaleźć wyjątkowe rzeczy w atrakcyjnych cenach i mieć pewność, że zakupy w sieci są bezpieczne. Wartością dodaną jest fakt, że często są to rzeczy z drugiej ręki, a sprzedaż na Allegro Lokalnie daje im drugie życie, w myśl zasady reuse. (To jeden z  6. filarów gospodarki o obiegu zamkniętym, oprócz reduce, recycle, repair, remanufacture, recover). Allegro Lokalnie odnotowuje wzrost ilości odwiedzin na poziomie 105 % r/r oraz wzrost nowych użytkowników na średnim poziomie 30% k/k. Kolejnym etapem rozwoju platformy było wdrożenie aplikacji mobilnej Allegro Lokalnie, która miała swoją premierę w październiku 2021 r.

Nawet 82% osób robiących zakupy online kupuje i sprzedaje w sieci towary używane, a ponad 60% z nich korzysta w tym celu z urządzeń mobilnych.

Od października 2021 r. klienci Allegro Lokalnie mogą korzystać z wygodnej aplikacji, dzięki której zamieszczenie ogłoszenia jest jeszcze szybsze i prostsze. Sprzedający mogą wybrać spośród trzech rodzajów ogłoszeń: bezpłatne ogłoszenie, oferta “Kup teraz” lub “Licytacja” . Co ważne, dodanie ogłoszenia jest całkowicie bezpłatne, a sprzedający zapłaci prowizję dopiero wtedy, kiedy sprzeda swój przedmiot na Licytacji lub w ogłoszeniu “Kup teraz”. 

To pokazuje skalę możliwego zasięgu produktowego platform second life of products. Co ciekawe, w przeprowadzonych przez nas badaniach okazało się, że  ponad 56% respondentów decyduje się na kupno bądź sprzedaż przedmiotów marek premium -  ubrania i akcesoria (61%), smartfony czy tablety (33%) oraz AGD (23%).

Na co zwracają uwagę Polacy przy kupowaniu przedmiotów z drugiej ręki:

 

  • 62% dobra jakość
  • 61% stan przedmiotu bez widocznych śladów użytkowania
  • 56% niska cena

Wyniki wyszukiwania